Menu

Choroby olivovníkov

Choroby olivovníkov, škodci olivovníkov.

Choroby olivovníkov, škodci olivovníkov.

Krajiny strednej Európy nemajú zďaleka podnebie také, ako je podnebie rastlín žijúcich v blízkosti stredozemného mora. Máme tu chladné a vlhké zimy a daždivé letá čo sa výzamne podiela na chorobnosti rastlín a ich odolnosti voči škodcom. Ak je záhradník včas informovaný o možnostiach chorôb, môže zabrániť ich šíreniu už v ich zárodku. Ponúkame Vám zoznam najbežnejších chorôb olivovníkov, ako ich rozpoznať a účinne proti nim bojovať.

 

Najčastejšie choroby olivovníkov.

1. Ohnivá baktéria - Xylella Fastidiosa

2. Žltnutie listov - Chlorosa

3. Rakovina olivovníkov - Pseudomonas Syringae

4. Choroba očných škvŕn (pávie oká, vtáčie oká) - Spilocaea Oleagina

 

Choroby olivovníkov (škodci) spoločné aj pre iné druhy.

1. Puklice - Coccoidea

2. Peniarka obyčajná - Philaenus Spumarius

3. Lalokonosec (nosánik)  - Otiorhynchus (chrobák)

 

Pre boj so škodcami z pohľadu zberu úrody - olív z olivovníkov sa vždy doporučuje prednostne pred použitím chemických prípravkov ekologické ošetrenie. Ak tieto postupy sa ukážu ako neúčinné pristúpime k chemickým opatreniam.

 

1. Ohnivá baktéria (Xylella Fastidiosa).

Baktéria požiaru pochádza z Ameriky. Spôsobila ničivé škody v kultivačných oblastiach olivovníkov, kde musela zasiahnuť i Európska komisia. Od roku 2015 sú komerční pestovatelia olív vo všetkých členských štátoch EÚ povinní zlikvidovať všetky olivovníky v okruhu 100 metrov od rastliny infikovanej Xylella fastidiosa bez ohľadu na ich zdravotný stav. Odborníci sa cítili nútení prijať toto drastické opatrenie, nakoľko neexistujú žiadne prostriedky na boj proti tejto deštruktívnej chorobe. 

Príznaky sa dajú ľahko diagnostikovať:
Baktéria sa usadzuje v xyleme olivovníka - pletivo rozvodu živín, kde dochádza k upchatiu.
Je prerušený je prísun vody a živín
Listy, výhonky a kvety žltnú, vyschnú a odumierajú. (spálenie a vädnutie listov, chloróza, bronzovitosť)
Na prvý pohľad postihnutý olivovník vykazuje príznaky stresu zo sucha. Problémom je, že smrteľne sa prvé príznaky objavia až týždne a mesiace po infekcii. Ohnivá baktéria sa neobmedzuje iba na olivovníky. Až 595 hostiteľských rastlín, medzi ktoré patria i mandle, broskyne a citróny, oleandre, broskyňa, slivka, vinič a ďalšie stredomorské rastliny. Ak existuje podozrenie na túto chorobu, olivovník by sa mal úplne znehodnotiť a spáliť. 

Časté je pozorovanie príznakov len na niekoľkých konárikoch, avšak s postupom času dochádza k rozšíreniu symptómov na celú rastlinu. Pri silnom napadnutí môže dôjsť až k úhynu infikovaných rastlín.

 

olea

 

2. Žltnutie listov (Chlorosa).

Nevyhovujúce podmienky pre rast rastlín spôsobuje chlorózu. Jedná sa o chemickú nevyváženosť prvkov, ktorá môže byť spôsobená nedostatkom:

dusíka, železa, draslíka, horčíka, síry, zinku, mangánu, medi, bóru, molybdénu. je obsah vápna v pôde alebo v kontajneri príliš vysoký, listy žltnú.

Príklad - Príliš vysoký obsah vápnika v zásaditom rozmedzí viac ako 8 blokuje absorpciu stopových prvkov. Známky chlorózy listov sú charakteristické:

 • Povrchy listov žltnú od špičiek a okrajov
 • Listové žilky si zachovávajú svoju zelenú farbu a vytvárajú tak mozaikový vzor
 • Postupom procesu listy zhnednú a opadávajú

Na krátkodobé vyrovnanie nedostatku odporúčame hnojenie na list hnojivom na báze chelátu železa.

Aby sme dlhodobo napravili nedostatok živín, vysaďíme olivovník do vedra s čerstvým substrátom s hodnotou pH medzi 7 a 8. Na vysadenej Olea europaea zmiešajme pôdu a zapracujte ju do rašelinnej, močaristej pôdy alebo listového kompostu.

Chlorózu teda spôsobuje i zlý pomer :

 • kyslosť a zásaditosť preostredia pre daný druh 
 • poškodenia rastliny suchom alebo premáčaním (najmä dlhodobý prebytok vody)
 • toxicita prostredia (použitie agrochemikálie, poškodenie ozónom)

 

3. Rakovina olivovníka (Pseudomonas Syringae).

Patogén využíva každú maličkú ranu ako bránu na implantáciu hlboko do tkaniva. Následne sa tvoria rakovinové výrastky.

Ako prvé sa objavia nasledovné príznaky:

 • Hnedé sfarbenie na kôre konárov, ktoré sa pozdĺžne trhajú
 • Tenké konáre odumierajú, hrubé konáre prestávajú rásť
 • Na kmeni sa tvoria čierne alebo tmavočervené lézie, ktoré postupne zapadajú

V pokročilom štádiu rastú bunky - smerom von, nad povrch rastliny.
Ak okamžite nie sú k dispozícii účinné obranné látky, ani v ekologickej, ani v chemickej forme, napadnuté časti rastliny by mali byť vyrezané a spálené. Nakoľko infekcia sa často vyskytuje pri použití nečistých nožníc a nožov, mali by byť vždy dezinfikované. Lokalita by mala byť ochránená pred dažďom a zabránením zavlažovaniu nad korunou , pomáha to zabezpečiť, aby si patogény rakoviny olivových stromov nenašli žiadny cieľ. Okrem toho si správne vyberte termín pre rezy na jar, keď sa rany rýchlo hoja. Ak v zime dôjde k poškodeniu mrazom vo forme prasklín, môžete použiť tmel na rany, aby ste zabránili baktériám v tomto bode v prístupe k vášmu olivovníku.

Rakovina olivovníka 1

Rakovina olivovníka 2

 

 

4. Choroba očných škvŕn (Spilocaea Oleagina).

Ochorenie očných škvŕn je nebezpečné najmä z dôvodu, že táto plesňová infekcia je veľmi rozšírená a môže postihnúť aj veľké olivové plantáže najmä pri Stredozemnom mori.

Najčastejšie príznaky ochorenia:
Na infikovaných listoch sa objavujú tmavohnedé škvrny so svetlým okrajom
V pokročilom štádiu list úplne zožltne a odumrie.
Vlhké letné počasie iba zvyšuje predpoklad ochorenia a zamorenia.

Toto ochorenie postihuje stromy počas vegetačného obdobia a môže spôsobiť značné straty na úrode. Choroba spôsobuje na ovocí škvrny, oneskoruje dozrievanie a znižuje výťažnosť oleja. Môže dôjsť k odlisteniu a v závažných prípadoch k odumretiu vetvičky, ktorá môže mať na stromy dlhodobé zdravotné následky. U mladých listov sa vyvinú väčšie príznaky ako u stredne starých alebo starých listov. Choroba sa môže šíriť hmyzom a vetrom, lokálne dažďovou vodou. Choroba sa zvyčajne infikuje vo vlhké dni - na jeseň, v zime a na jar. Horúce letné dni spôsobujú, že sa plesne deaktivujú a vytvárajú kôru. 

Preferovaný teplotný rozsah pre tvorbu plesne je od 14 do 24°C. Nedostatok živín alebo nerovnováha v pôde súvisia so zvýšenou citlivosťou. Prebytok dusíka a nedostatok vápnika môžu oslabiť obranyschopnosť olivovníka.


Ochrana: Odstráňte všetky napadnuté listy a zlikvidujte ich v odpadkovom koši. Pretože spóry húb si konkrétne hľadajú cestu od živého listu k živému listu. Preventívne by sa malo odstrániť aj opadané lístie. Pretože sa infekcia šíri len veľmi pomaly, dôsledné opatrenia môžu spôsobiť, že ďalšie kontrolné opatrenia nebudú potrebné. Ak choroba očných škvŕn už infikovala celú korunu, použite na jej boj fungicíd. 

Najúčinnejší spôsob ošetrenia je elektrický postrekovač s vysokým tlakom.  Postrek pomáha pokryť celý povrch každého listu. Forma postreku hydroxidom meďnatým, oxychloridom meďnatým, trojsýtnym síranom meďnatým a oxidom meďnatým. Je potrebné poznamenať, že postrek meďou je takmer nemožné zmyť. Plody postriekané prípravkom sú pre požívanie stratené. 

Aj keď choroba nie je veľmi škodlivá, môže spôsobiť chronické problémy a vážne ekonomické straty pri pestovaní olív.

Pávie oká - olivovníky

 

Spoločné choroby olivovníkov:

1. Puklice - Coccoidea

Škodcovia sajú  listové tkanivo svojimi výraznými ústami, aby sa dostali k vytúženej šťave. Ak neochránime rastlinu, strom pomaly zomiera pod zvyšujúcim sa tlakom napadnutia. Prítomnosť savého  hmyzu možno rozpoznať podľa týchto indícií:

 • Malé zelené alebo hnedé hrčky na vrcholkoch a spodkoch listov
 • Mealybugs tkať biele pavučiny na lístie a v pazuchách listov
 • Hmyz sa skrýva pod bielymi vatovými guličkami na listoch
 • Vycucané listy a kvety
 • Výhonky a konáre sú pokryté hľuzami a sú zdeformované

Ak svoj olivovník umiestnite vonku až do prvého mrazu, môžete sa tomuto moru vyhnúť bez ďalších opatrení. Ak hmyz  našiel a napadol rastlinu, potierajte kolonizované listy mäkkou handričkou namočenou v alkohole. Ťažko dostupné miesta na zamorenie opakovane potierajte vatovými tampónmi, ktoré ste predtým namočili do alkoholu. Ďalej klasický mydlový roztok minimálne ničí savý hmyz  bez štítu alebo ochranného viečka. Silne napadnuté rastliny ošetrujeme chemickým postrekom včítane rozpúšťadla - zmáčadla ( Mospilan, Drop For)

Tip: Napadnutie hmyzom možno na prvý pohľad zameniť za rakovinu olivovú. Predtým, ako si svoj olivovník začnete liečiť, starostlivo preskúmajte druh napadnutia a pozrite sa veľmi opatrne pod lupou.

 

2. Peniarka obyčajná - lúčny chrobák  (Philaenus Spumarius)

Peniarka sú hnedasté až čierne chrobáky, 6-7 mm dlhé  vyliezajú za súmraku, aby hľadali jedlo v záhrade. Je nebezpečná aj z dôvodu že dokáže prenášať chorobu xylella fastidiosa. Pohybujú sa behom, lietaním a skákaním. 

Napadnutie peniarkou zistíme:

 • V máji a v júni sa zelené larvy obaľujú bielou penou, vytvárajú penové hniezda
 • sanie spôsobuje pľuzgiere vytvárajúce rad na listoch
 • Samice kladú na korene až 400 vajec, ktoré hryzú  korene , dospelý hmyz je podlhovastý, široký svetlohnedej až tmavohnedej farby so svetlými škvrnami

 

Peniarka

Pena od peniarky

 

 3. Lalokonosec (nosánik) - Otiorhynchus (chrobák)

Sú čierne, až 10 mm dlhé a vychádzajú za súmraku, aby sa po záhrade pozreli na jedlo. Nosánik  neignoruje ani olivovník s hustými vždyzelenými listami. Ako rozpoznať napadnutie čiernym nosánikom:

 • Dospelí chrobáci sa púšťujú do kŕmenia sa listami
 • Samice kladú na korene až 800 vajec, ktorých larvy hryzú tiež koreňe
 • Príznaky nedostatku, ako sú ovisnuté listy a výhonky, sa na olivovníku objavujú už pod vysokým tlakom napadnutia.

 

 • Na boj s ním existuje  celý rad ekologických prostriedkov. Žravé larvy sa dajú spoľahlivo zničiť hlístmi. Tieto škrkavky sa aplikujú pomocou zálievky alebo striekačky na ochranu rastlín a parazitujú na larvách. Pre optimálny úspech je potrebná opakovaná aplikácia. Pasce na návnady je možné nasadiť proti dospelým čiernym nosatcom, ktorých drážky sú vyplnené gélom vyrobeným z nematód.

 

Ak je boj s nematódami príliš časovo náročný, do substrátu sa zapracujte neemový olej. Neemový olej sa do olivovníka absorbuje koreňmi olivovníka a zastavuje kŕmenie lariev a chrobákov. Je dôležité si uvedomiť, že hlísty a neem sa nesmú používať súčasne, pretože neemový olej je pre užitočný hmyz jedovatý.

Nosánik - lalokonosec

 

Zimovanie exotických rastlín 14488
23
08/20

Zimovanie exotických rastlín "na istotu".

Exotické palmy pestujeme bez problému i na Slovensku. Najväčší problém pestovateľa je zvládnuť správne zazimovanie. Ako teda na to?

Čítajte viac

Olivovník bonsai - Vaša prezentácia 33667
31
05/20

Olivovník bonsai - Vaša prezentácia

Olivovník vnímame s rešpektom ako exotickú rastlinu, ktorá sa dožíva vysokého veku. To je dôvod, že najmä dekoratívne bonsaje nás dokážu dôstojne reprezentovať a dodať našej prevádzke i domovu zhodnotenie a náležitý kredit. Pestovanie pritom vôbec nie je náročné.

Čítajte viac

Čo o banánovníkoch možno ešte neviete? 55870
01
01/20

Čo o banánovníkoch možno ešte neviete?

V týchto riadkoch sa môžete dozvedieť niekoľko informácii o ktorých neviete, ale i prekvapení a užitočných návodov pre úspešné pestovanie banánovníka na Slovensku.

Čítajte viac

Pestujeme exotické palmy na Slovensku. 29611
12
05/19

Pestujeme exotické palmy na Slovensku.

Základné zásady pestovania palmy konopnej v kvetináči i v záhradke v našom miernom pásme, alebo ako sa dá exotika úspešne realizovať u nás doma - na Slovensku v kocke v nasledovnom článku.

Čítajte viac

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči? 93603
08
05/19

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?

Množstvo pestovateľov sa trápi s pestovaním cykasu v byte. My Vám prinášame praktické rady, ako úspešne pestovať cykas japonský v byte i na Slovensku.

Čítajte viac

Prečo skleníky do extrémnej zimy? 17318
19
01/19

Prečo skleníky do extrémnej zimy?

A prečo nie? Sú historicky overené v krajine s extrémnym podnebím, nevyžadujú betónový základ a ich robustná konštrukcia a vypracovanie nám dáva všetky potrebné garancie.

Čítajte viac

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru - Španielsko, Taliansko, Holandsko v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

Nový tovar 2024:

vykládka 9.2.2024 (IT)
cykasy, strelitzie, alocasie,
izbové rastliny

vykládka 6.3.2024 (ES)
banánovníky, trop.ovocie

Vykládka 11.3.2024 (ES) VIDEO
yuccy, palmy, olea platos

Vykládka 11.3.2024 (IT)
palmy, cykasy, alocasie, strelitzie

Vykládka 21.3.2024 (IT) VIDEO
strelitzie, palmy

Vykládka 23.3.2024 o10,30hod. (ES) VIDEO
olivovníky, (joven, bonsai, plato)

Vykládka 10.4.2024 (ES) VIDEO
palmy Trachycarpus fortunei Galicia Lugo 

Vykládka 15.4.2024 (ES) VIDEO
olivovníky, bonsai, plato

2x Vykládka 23.4.2024 (ES)
stredné a veľké cykasy, citrusy, palmy, strelitzie
VIDEO VIDEO VIDEO VIDEO 

Vykládka 9.5.2024 (ES)  VIDEO
olivovníky všetky druhy

Vykládka 16.5.2024 (ES) 
olivovníky, palmy, citrusy

Vykládka 14.6.2024 (IT)
malé cykasy, strelitzie

Od 1.6.2024 zľavy takmer na všetky 🌴🌵🌳
vo výške až 25% viac viz BENEFIT TUMA

 

 

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať