Panel používateľa

Podrobné informácie

0 položiek

Plody banánovníka Musa Basjoo

 

Banánovník Musa Basjoo

Banánovník pôvodne pochádza z južnej Číny. Musa Basjoo je trvácna bylina, ktorá dosahuje rozmery okolo 2,5m výnimočne až 4m. Banánovník produkuje samčie a samičie kvety s rovnakým kvetenstvom. Kvety môžu dosahovať dľžku viac ako 1m. Listy sú dlhé až 2m. Banánovník pri teplotách nad 15°C vykazuje veľmi rýchly rast - až 15cm za týždeň. 

Musa Basjo sa dnes pestuje v celej Európe včítane severských krajín. 

Plody:

Plody banánov sú žlto zelené dlhé 5-10cm a široké 2-3cm. Obshujú bielu mäkkú dužinu a veľa čiernych semien.

 

Odolnosť voči nízkym teplotám:

Musa Basjoo sa pestuje ako okrasná rastlina. I keď kmeň sa dokáže vyrovnať iba  s teplotou cca -6°C bez zábalu a ochrany jeho podzemok znesie teploty ak je izolovaný hustým mulčom až -12°C. Korene sa považujú za mrazuvzdorné do teploty -10°C. Ak pseudokmeň i kompletne premrzne, koreň ktroý vytvára odnože dokáže opakovane vyrásť cez odnože a dosiahnuť za optimálnych podmienok pôvodnú veľkosť. Pseudokmeň vytvára pri svojom raste vzduchové komory, ktoré chránia srdiečko rastliny pred mrazom. 

Zimovanie:

V priemere je možné zimovať banánovník pri teplotách od 5 do 15°C. Banán nevyžaduje zálievku ani svetlo nakoľko sa dostáva do spánku. Banánovníky je potrebné aby v zime odyychoval.  Vyššia teplota sa nedoporučuje. Listy je vhpdné ostrihať aby sa nešírili škodci a hniloba. Optimálne sú suché i vlhké pivnice v uvedenom teplotnom rozsahu.

Kultivar dopestovaný na ruskom ostrove Sachalin - Musa Basjoo sakhalin dosahuje ešte mohutnejší vzrast a vyššiu odolnosť. Pri optimálnej izolácii sú podzemné časti rastliny schopné prežiť mrazy až -25°C. 

 

Rast:

Banánovník je možné v jednom kuse pestovať v kvetináči pri zachovaní dostatočnej teploty. Je to jediný možný spôsob ako dosiahnuť ovocie v severských oblastiach, nakoľko banánovník potrebuje dostatok tepla v čase 12-24 mesiacov. 

 

Využitie:

Rastlinné vlákno z musa basjoo sa využíva na výrobu textílií, kobercov, papiera a pevných lán. Výroba prebieha sušením vlákna nakrájaného na 3m dľžky, ktoré sa následne biely a ručne viaže. Stonka, kvet a listy sa využívajú i v tradičnej čínskej medicíne.

 

Musa Basjoo - banánovník

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2021 (viz video)

- 10. júna 2021 (foto)

- 29.mája 2021 (viz video)

- 15.mája 2021 (viz video)

- 8. mája 2021 (viz video)

- 1. mája 2021 (viz video)

- 30. apríla 2021 (viz video)

- 26. apríla 2021 (viz video)

- 17. apríla 2021 (viz video)

- 10. apríla 2021 (viz video)

- 3. apríla 2021 (viz video)

- 20.marca 2021(viz video) 

- 27. februára 2021

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie