Panel používateľa

Podrobné informácie

0 položiek

Ensete Ventricosum

 

Banánovník Ensete Ventricosum

Banánovník ensete ventricosum - banánovník habešský (tiež etiópsky banán, falošný banán) pochádza z Etiópie. Poskytuje potravu cca 20 mil. obyvateľom. Hodnotným kultivarom Ensete Ventricosum je "Maurelii" ktorý má červené listy - rapíky.

Plody:

Plodom ensete sú banány, ktoré však nie sú jedléjedlé sú korene rastliny. Rastline trvá zhruba 4-5 rokov pokiaľ  dozrie a jej korene dosiahnu dostatočnú veľkosť ( až do 40kg potravy) aby boli jedlé. Mladé tkanivá rastliny sa varia a jedia, sú veľmi výživné ako kaša, vyrába sa z nich i cesto, ktoré je možné piecť. Rastlina je odolná proti suchu. Kvet začína kvitnúť cca po 5-tich rokoch dospelosti rastliny, u nás i neskôr. Veľký žltý kvet je v tvare kapusty a postupne sa predlžuje. Pod zoschnutými listami kvety sú malé banány, ktoré v sebe ukrývajú veľké hnedé semená.

Za posledné desaťtročia došlo k významných stratám Ensete v domovských krajinách až 60%, v dôsledku sucha a eko katastrof čo znamená pokles ich základnej potravinovej sebestačnosti a potrebu vyhľadávania alternatív k prežitiu.

Z listov rastliny sa získava kvalitné vlákno na výrobu lán a motúzov. 

Rozmery rastliny:

Ensete Ventricosum je bylina, ktorá dosahuje vo svojej domovine rozmery až 10-12m výšky. V našich podmienkach dosahuje výšku cca do 5m. Listy môžu dosahovať veľkosť až do 5m v šírke 1m s lososovito ružovým stredným pásom. Kmeň - pseudokmeň môže dosiahnuť obvod až 2m. Banánovník je veľmi rýchlo rastúca bylina, ktorá má ročný prístok až niekoľko metrov. Ako každý banánovník počas vegetácie potrebuje dostatok vlahy - časté zalievanie vodou.

Pestovanie:

Ensete nakoľko rastie veľmi rýchlo je vhodná i do bytu avšak veľmi rýchlo dosiahne rozmerov až pod strop. Vtedy je potrebné rastlinu presadiť von do exteriéru do pieščitej pôdy, dobre prihnojiť s dostatkom humusu s minimálnym obsahom fosforu.

Rastline vyhovuje slnečné stanovisko v závetrí, aby nedošlo k poškodeniu krásnych veľkých listov vetrom. 

Po odkvitnutí rastlina zomiera. 

Divo žijúce rastliny sa množia semenami. V kultivácii sa rastlina pestuje odnožami. Z jednej rastliny počas jej života je možné namnožiť až 400 odnoží. 

 

Zimovanie:

Rastlina je odolná teplotám až do -2°C kedy postupne odumrú listy. Neuškodí jej ani krátkodobo mráz do -5°C avšak pri nižších teplotách je nutné rastlinu zazimovať nakoľko môže dôjsť k jej následnému prehnitiu pseudo-kmena a koreňov.  Optimálne je rastlinu vykopať očistiť od listov a umiestniť do teploty v rozmedzí od 4 do13°C kedy rastlina spí. Živý sa z energie z koreňového balu, ktorý nie je potrebné opatrne zachraňovať, nakoľko stejne odumrie a na jar vyrastú nové korene. Ak máme vysokú zimnú záhradu v ktorej dokážeme dať rastline teplotu nad 15°C, priestor a dostatok svetla môžeme rastlinu pestovať celoročne. Je potrebné počítať s tým, že krátke dni u nás počas zimy rastlina nebude rásť v plnej energii tak ako vo vegetačnom letnom období.

 

Škodcovia:

Medzi hlavných škodcov sa zaraďujú - hlisty, roztoče, vošky, potkani, dikobrazy, diviaky (koreň mealyburg v domovskej krajine). Baktérie - vznikajú najmä pri striedaní veľkého sucha a dažďov.

 

Varianty a hybridy:

Ensete ventricosum 'Atropurpureum'
Ensete ventricosum „Green Stripe"
Červený falošný banán ( Ensete ventricosum 'Maurelii', syn. Musa maurelii )
Ensete ventricosum 'Montbeliardii'
Ensete ventricosum 'Tandarra Red' (syn. Musa 'Tandarra Red')
Ensete ventricosum „Red Stripe" (syn. Musa „Red Stripe")
Ensete ventricosum „Rubra" (syn. Musa ensete „Rubra")

 

Ensete Ventricosum

Instagram palmy_cykasy

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie