Panel používateľa

Podrobné informácie

0 položiek

Zamia Furfuracea

Pochádza z východného Mexika  krajina Veracruz. Pod prezývkou "papierová lepenka" (tiež Jamajské ságo alebo mexický cykas)  je to ďaľšia rastlina zaradená medzi cykasy. V domácom prostredí rastie na skalách a vápencových útesoch. 

Zamia má mrátky častokrát podzemný kmeň o veľkosti až 20 x 20 cm šxv. Rast je veľmi pomalí najmä keď je mladá. Po spevnení kmeňa rastie rýchlejšie. 

Rastlina dosahuje výšku včítane listov cca 1,3m a šírku cca 2m. Listy o veľkosti 50-150cm vyrastajú zo stredu rastliny v počte 6-12ks. Jednotlivé lístky sú extrémne tuhé, olivovo zelené o veľkosti 8-20cm dľžka a š-5cm šírka. Pripomínajú paprade čiastočne i palmové listy. Listy sú na špičke mierne zúbkovité. Listy sa môžu značne líšiť tvarom podľa miesta výskytu jedinca. Listy rastú vzpriamene zo stredovej rozety. Postupne sa ohýbajú v horizontálnom smere. 

Listy zamia furfuracea

 

Zamia je dvojdomá rastlina. Už v mladom veku vytvára šišky, takže je možné pomerne skoro identifikovať druh pohlavia. 

Ženská rastlina produkuje hrdzavohnedý kužeľ so semenami červenej farby. Samčí kužeľ - šiška je o niečo menšia a produkuje peľ. Opelenie zvyčajne roznáša hmyz. V domácom mexickom prostredí zamie opeľuje chrobák Rhopalotria mollis . V domácom prostredí a v skleníkoch je oplenie možné realizovať iba umelo.

Samičie rastliny produkujú mäsité karmínovo sfarbené semená pre ďaľšiu reprodukciu. Proces klíčenia je v kultivácii veľmi náročný a ťažký až ťažko dosiahnuteľný v domácom prostredí. Nie všetky semená sú plodné. Spravidla semená musia byť opakovane opeľované. Kvitne v letnom období. Veľké množstvo rastlín sa uvoľňuje na záhradnícke účely a druh ako taký sa zaraďuje medzi vzácne , chránené a ohrozené. 

Zamia na rozdiel od iných cykasov dokáže po prvý krát kvitnúť už po uplynutí veku života 8-10 rokov.

Zamia furfuracea Zamia Furfuracea semená

Rastlina má rada vlhkú a dobre odvodnenú pôdu. Dobre sa jej darí na plnom slnku alebo v čiastočnom polotieni avšak nie v trvalom tieni. Pôda v domácom prostredí je piesčitá prípadne vápnitá s prímesou polámaných mušlí. Jedná sa o dolný druh, ktorý sa prispôsobí rôuznym podmienkam a zachádzaniu. Je to nenáročná rastlina ktorej sa darí na primom slnku. Pri pestovaní v interiéri je po presune na slko rastlinu potrebné postupne letniť inak dôjde k spáleniu listov.

Skoro na jar je možné rastlinu kompostovať hnojom,  organickým hnojivom, NPK 10-10-10. 

Vo voľnom prostredí sa zamia pestuje uprostred trávnatých plôch. V interiéri je potrebné používať veľké nádoby. 

Zamia je tolerantná voči soli a suchu avšak je potrebné ju chrániť pred chladom. Zamia je z rodu cykád po cycas revoluta najobľúbenejšia rastlina na pestovanie.

Rastlina už pri teplote -2°C prichádza o listy. Je však schopná prežiť krátkodoba až teploty -9°C. Tak ako cycas revoluta neznáža premočenú pôdu a chlad súčasne. Rastlina tiež neznáša plný tien, mokré listy - zvlhčovanie listov a nedostatok prúdenia vzduchu. Presádzanie rastliny spôsobuje opadanie listov. Nové listy vyrastajú až po dlhšej dobe a novej aklimatizácii.

 

Druh je zaradený na červený zoznam IUCN do kategórie zraniteľné druhy. V oblasti obchodu je zaradená na zoznam ohrozených druhov CITES II. V domácej krajine je zaradená do kategórie A. 

Toxicída

Všetky časti rastliny sú pre zvieratá i ľudí toxické. Toxicída môže spôsobiť zlyhanie obličiek a pečene. Dehydratácia prichádza veľmi rýchlo. Nie je známa žiadna možnosť liečenia.

 

Zamia Furfuracea

 

Zamia Furfuracea

 

Zamia Furfuracea

 

Zamia Furfuracea

 

Zamia Furfuracea

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2021 (viz video)

- 10. júna 2021 (foto)

- 29.mája 2021 (viz video)

- 15.mája 2021 (viz video)

- 8. mája 2021 (viz video)

- 1. mája 2021 (viz video)

- 30. apríla 2021 (viz video)

- 26. apríla 2021 (viz video)

- 17. apríla 2021 (viz video)

- 10. apríla 2021 (viz video)

- 3. apríla 2021 (viz video)

- 20.marca 2021(viz video) 

- 27. februára 2021

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie