Menu

O cykasoch

Podrobné informácie

 

Obsah:

  1. Z histórie o cykasoch
  2. Najvzácnejšie
  3. Najdražšie
  4. Najobľúbenejšie
  5. Najstaršie
  6. Popis kmeň, listy, korene
  7. Pôvod
  8. Rast
  9. Pestovanie
  10. Zásady a pravidlá pestovanie
  11. Kvetináče - črepníky
  12. Presádzanie
  13. Zemina - substráty
  14. Svetlo - teplo
  15. Škodci a ochrana
  16. Hnojenie
  17. Nové listy
  18. Toxicída
  19. Sago (škrob)

O cykasoch

Cykas Japonský - Cycas Revoluta - (hovor.sagová palma) najznámejší

  • sa radí medzi veľmi vzácne chránené rastliny
  • patrí medzi najstaršie živé organizmy na svete vznikol pred 280 miliónmi rokov

V súčasnosti evidujeme cca 327 druhov cykasov. Väčšina cykasov vyhynula v dobe dinosaurov. Cykas Japonský je najrozšírenejší druh, ktorý je veľmi vzácny, vysoko hodnotný s pribúdajúcim vekom. Svojim atraktívnym vzhľadom je predmetom a pýchou zberateľov ale i botanických záhrad. Dľžka života cykasa sa odhaduje podľa existujúcich jedincov v Ázii až na 1100 rokov avšak je predpoklad, že môžu žiť až 2000 rokov.

Miesta výskytu cykasov:

Cykas Revoluta - oblasti pôvodu

Označením "Ságová palama" je zaužívaný neodborný termín, nakoľko cykasy okrem tvaru nemajú s palmou nič spoločné. a pravé ságo je škrobovitý prášok, ktorý sa vyrába z kmeňa paliem "Metroxylon Sagu".

Cykasy v skutočnosti nie sú palmy ani papradie a ihličnany. Sú to praveké rastliny, ktoré vzbudzujú predovšetkým rešpekt

  • svojou históriou a dľžkou života
  • rovnomernou stavbou a symetriou rastliny
  • krásou, farbou a nezvyčajne výnimočnými plodmi a kvetmi - šišky

Všetky tieto vlastnosti cykasov sú pridanou hodnotou ktorá zaraďuje tieto rastliny medzi vzácne.

Najvzácnejšie.

Cykasy sú zaradené na červený zoznam IUCN, kde mu bola pridelená kategória NT - takmer ohrozené. Podľa správy IUCN 2010 najohrozenejším druhom rastlín na svete. Niektoré druhy vo voľnej prírode úplne vyhynuli (Encephalartos relictus). Iné sa odahadujú už iba na niekoľko kusov. Niektoré druhy už nie je možné nájsť v botanických záhradách, ani v súkromných zbierkach.

Najdražšie.

Cykasy sú najdražšie zbierkové rastliny na svete, čo radí tieto rastliny medzi zberateľmi za najžiadanejšie. Príklad cykas indický cca 200 rokov starý zo skleníku (Na slupi CZ) bol niekoľko rokov vzad ohodnotený na 40 000,-€. Cykas - Encephalartos woodii, (vo voľnej prírode už vyhynul) o veľkosti 15cm bol nedávno ponúknutý na zberateľskom trhu za 17 000,-USD. Tlak zberateľov má vplyv na klesajúce stavy cykasov vo voľnej prírode a zvyšujúcu sa hodnotu zberateľských kusov.

Najobľúbenejšie.

Medzi najobľúbenejšie cykasy sa jednoznačne radí Cycas Revoluta (cykas japonský) a Zamia Furturacea. Cykasy sú dosupné v kvetinárstvach, a sú chránené.

Najstaršie.

Cykasy sa zaraďujú k rastlinám, ktoré sa dožívajú najdlhšieho veku na svete. Dlhého veku sa dožili iba vďaka tomu, že boli pestované a uchované v japonských kláštoroch a ako sväté stromy v Afrike. I dnes sú známe cykasy, ktoré sa dožívajú viac ako 1100 rokov. V CZ je známy skleníkový cykas, ktorý sa dožíva 300-500 rokov v zámku Lednice - Encephalartos altensteinii. Pochádza zo súkromnej zbierky Lichtenštajnovcov. Pri rekonštrukcii skleníka došlo k poškodeniu rastového srdiečka cykasu. Niektoré prepočty dokazujú, že cykas sa môže dožiť až 2000 rokov života. Určovanie veku je veľmi zložité, nakoľko cykas nemá letokruhy. Veku sa určuje podľa jaziev, ktoré zostávajú po listoch a znalostiach priemernej rýchlosti rastu.

Cykas - Lednice CZ cca 400 ročný:

Cykas Lednice CZ

Medzi najstarší cykas japonský sa radí obrí trs v kláštore v Myokoku-ji na čiernobielej foto z r.1903. Tento cykas rastie na pôvodnom mieste dodnes:

Cycas Revoluta Japan  

Popis.

Kmeň je chlpatý šírka cca 20cm a viac môže dosiahnúť u najväčších storočných rastlín výšku až 5m (výnimočne i 6-7m). Cycas Revoluta sa radí svojou veľkosťou medzi stredne veľké cykasy. U mladých rastlín má kmeň podobu typickej hnedej gule, z ktorej rašia listy tak tvrdé, tmavozelené a lesklé, že laickým okom dochádza k predstave, že sa pozeráte na plastovú rastlinu. U starších rastlín sa kmeň môže rozvetviť do trsov - odnoží, ktoré neobsahujú drevo ale tvrdú hmotu plnú škrobu.

Listy - sú vztýčené, tvrdé, tmavo zelené na koncoch jemne zdvihnuté. Zdvihnuté v priečnom reze sú i okraje jednotllivých listov, čo ich odlišuje od iných druhov cykasu. Listy sú pologuľovité dlhé 50 až 150cm , rastú pravidelne symetricky ako rozeta okolo svojej základne. Jednotlivé ihličky na listoch sú dlhé 8-18cm na hrote s ostrým špicom ako trńe.

Korene - rozoznávame 2 druhy koreňov:

- spodné hlavné koreňe smerzjúce smerom nadol (dôvod prečo cykasy vyžadujú vysoké kvetináče) viz obr.:

cykas japonský spodné korene cykas japonský spodný koreň

- horné smerujúce smerom nahor - sú na nich umiestnené krehké koraly - koraloidy, ktoré za pomoci siníc plnia funkciu dýchania dusíka.viz obr.:

cykas japonský horné korene - koraly cykas japonský - koraly

Samčie kvety - šišky - peľové kužele dorastajú do veľkosti 30-60cm. Samičie - šišky - (šištice) vytvárajú nezelené hlávky, pevný zhluk plodolistov ktoré nesú na svojich okrajoch vajíčka. Cykas revoluta je dvojdomá rastlina. Po opelení (prirodzene najmä hmyzom, výnimočne vetrom, alebo umelo) a oplodnení z vajíčok vzniknú drevité semená ktoré postupne získajú oranžovú až začervenalú farbu s mäkkým obalom.

Šišky po dozretí zvyšujú svoju teplotu až na 38°C, silne rozvoniavajú čím priťahujú hmyz k opeleniu.

Rozoznať cykas samca a samicu bez šišky nie je možné, nakoľko sú rovnaké. Prvé kvitnutie druhov cykas začína až zhruba po 40 roku veku rastliny.

Cycas Revoluta - samčí orgán šiška:                                           Cycas Revoluta - samičí orgán: 

Cycas revoluta samčia šiška cycas revoluta samica

Ukážka semien cykasu:

Semená - cykas revoluta 

Pôvod.

Cykas Japonský sa pôvodom najviac vyskytuje na ostrove Kjušú v oblasti južnej japonskej Okinavy. V poslednom období sa objavili správy že cykas sa nachádza i v oblasti na juhovýchode Číny v oblasti provincie Lianjiang. Cykas Japonský rastie vždy v spojitosti s vápencovým podkladom. Prevažuje subtropické počasie s miernym letom o teplote v tieni 26-33°C a zimy o teplote vo voľnej prírode od 7-20°C. Niektoré rastliny sú však schopné prežiť krátkodobo teploty až do -11°C čo je dôvodom, že napríklad v Holandsku ich je možné vidieť vysadené vonku. Nízkym teplotám odoláva predovšetkým kmeň. U listov dochádza k poškodeniu mrazom skôr. 

Rast.

Cykas rastie veľmi pomaly. Pravidlo platí obzvlášť pre mladé rastliny. Ani väčšie rastliny nerastú rýchlo, preto sa doporučuje, kto chce vlastniť väčší cykas, aby si zakúpil staršiu rastlinu. Vložené peniaze sa Vám vrátia v dobre rastúcej dospelej rastline. Najrýchlejší rast bol spozorovaný v optimálnych podmienkach v krajine Texas, kde dosiahol ročný prírastok na kmeni 3cm a vyrašil tri vrhy listov. V domácich podmienkach sa zriedkavo môže podariť vyrašenie dvoch vrhov listov avšak pomalšieho rastu. Rastliny v domácom prostredí obvyklé vyrašia listy 1x ročne. Pri vyrašení nových listov u rastliny dochádza k žltnutiu listov od spodu, ktoré po odschnutí je vhodné odstrihnúť. Záujemcom o väčšie rastliny sa jednoznačne doporučuje kúpa starších rastlín. Cykas sa jednoznačne najlepšie pestuje na priamom slnku. Na priame slnko však cykas musí byť zvyknutý! Rastlinám, ktoré sú dlhodobo pestované v byte priame slnko zvyčajne spáli listy. Nové listy, ktoré už vyrastú na priamom slnku v ďaľšom období už priame slnko neublíži. Rastlina vyžaduje piesočnaté dobre odvodnené pôdy. Vyžaduje dostatočnú drenáž, inak začne hniť. Naopak sucho jej neublíži.

Pestovanie.

Cykas na Slovensku doporučujeme pestovať v črepníku-kvetináči dostatočne vysokom, ktorý je veľmi praktický pre mobilitu ako reakciu na zmeny teploty.

V prípade zasadenia do zeme je nutné zabezpečiť starostlivosť o prezimovanie najmä voči nízkym teplotám - ohrievacím káblom, zateplením, osadením makrolonovej búdky-skleníka, a zabezpečením drenáže pôdy zabraňujúcej vysokej vlhkosti ako ochrany pred vyhnitím koreňov. 

Cykas je vďaka svojim vlastnostiam - atraktívny vzhľad, vzácnosť a vysokej cene vyhľadávaným kúskom zberateľov na celom svete. Medzi významných zberateľov sa radia i osobdnosti ako Brat Pitt či David Bowie. Koníček je však finančne náročný s potrebou vlastnenia skleníkov, zimných záhrad a optimalizácie podmienok za stálej starostlivosti.

Semená

- cykasov je vhodné sadiť čerstvé. Ak sa semená nechajú vyschnúť embryo zahynie a semená už nevyklíčia. Výsadba nerozlišuje vegetačné obdobia, je možná kedykoľvek. Semená v príliš vlhkom prostredí sú citlivé na hnilobu. Výsadba je vhodná do kvalitného substrátu. Klíčenie je optimálne pri nastavení teploty od 24 do 32 °C , teplota nad 37°C už je pre semená nebezpečná , dochádza k ich poškodeniu.  Je vhodné použiť predmáčanie semien a tiež skarifikáciu - mechanické narušenie obalu semien. Týmto procesom dochádza k urýchleniu klíčenia. Predmáčané semená, ktoré vyplávajú na povrch hladiny vody obvykle nie sú vhodné pre klíčenie. Semená sadíme do samostatných sadbovačov tak, že zatlačíme semeno oblou časťou nahor cca do hľbky dve tretiny. Prevlhčíme pôdu tak aby nebola premočená. Príznaky klíčenia sledujeme cca 2-3 mesiace pri konštantnej teplote a svetle. Rozmnožovací kryt udržujúci vlhkosť postupne otvárame každý deň na krátku dobu až po dobu jedného týždňa aklimatizujeme semenáč na okolitú vlhkosť a teplotu. Malé rastlinky preklopíme do 6- palcových kvetináčov naplnených rovnakou pôdou, ako bola pôda pre rast klíčiaceho semena. V tomto kontajnery by mal cykas vydržať po dobu 2-3 roky kedy rastlina dokáže vymeniť niekioľko sád listov. Rast mladých semenášov je potrebné nastaviť v priestore kde bude cca 40% slnečná clona.

Zásady a pravidlá pri pestovaní cykasov:

  1. Málo vody - neprelievať - Cykas je suchomilná rastlina.  Pri zožltnutí a vyschnutí listov máme pocit že potrebuje vodu, nie je to pravda, veľa vody cykasu viac ublíži ako pomôže, obzvlášť v chladnom prostredí a pri zimovaní. Zalievať minimálne.
  2. Veľa svetla - Cykas miluje slnečné lúče, v dobe rastu nových listov je nevyhnutné ihneď rastlinu premiestniť na celodenné svetlo.
  3. Vzdušný priedušný a priepustný substrát - s hrubým kremičitým štrkom, perlitom, pemzou (pórovitá vulkanická hornina), ľahká rašelina, perlit, palmové vlákno, antuka, zálievka musí substrát prevlhčiť a  odtiecť nie rozmočiť. Žiadne podmisky so stojatou vodou, naopak drenáž.
  4. Minimálne vody v zime - pre radu druhov chlad a sucho, bez potreby svetla sú vlastnosti vhodné pre odpočinok a regeneráciu rastliny.
  5. Teplo a vhkosť v období vegetácie a rastu optimálna je konštatntná teplota 25°C po dobu 24 hodín.
  6. Vysoký a hlboký kvetináč s dostatkom miesta pre hlavný koreň a krehké podpovrchové koraly pre dýchanie rastliny. Hlavný koreň, by nemal vystupovať nad substrát, naopak môžu drobné koraly.
  7. Opatrné hnojenie s mierou - menej znamená vždy viac ( Kristalon na ihličnany, Agro, Floria, Osmocote, na jar tekuté železo)
  8. Drenáž na dne kvetináča - štrk, keramzit, lávové kamene, polystrénové guličky, perlit, zabezpečenie odtoku vody. Materiály bez výrazného pH - (nepoužívajte príkl. vápenec)
  9. Zazimovanie a Letnenie - optimálny zimný odpočinok (5°C) a postupné prispôsobovanie sa priamemu slnku, niekoľkotýždňová adaptácia pri prechode na priame slnko ako ochrana pred spálením.
  10. Prevencia pred škodcami - najčastejšie cykas napáda vlnatka a štítnice, vhodná ochrana - Agro CS - rock effekt, Mospilan, Careo 

Závislosť a podmienky je vždy potrebné posudzovať podľa druhu cykasu. Vo všeobecnosti pravidlo platí pre najrozšírenejší druh cykád - cycas revoluta. 

Cycas Revoluta vo voľnej prírode:

Cycas Revoluta

Kvetináče - črepníky.

Vzhľadom k tomu, že cykasy majú mohutný a hrubý hlavný koreň doporučujú sa hlboké kvetináče. Kvetináče nemusia byť príliš široké, avšak musia mať i priestor pre krehké korene ktoré rastú smerom nahor a dýchajú vzdušný dusík. Osvedčené sú kvetináče typu Tower. Treba však brať zreteľ, že v exteriéri tieto kvetináče sa môžu vetrom ľahko prevrhnúť, preto ich treba zabezpečiť. Ak máme na výber je vhodné od začiatku pestovania voliť vysoký kvetináč. Cykas nemá rád presádzanie.

Presádzanie.

Všeobecne cykasy nemajú radi presádzanie. Obnovenie ich rastu môže následne trvať dlhšiu dobu. U niektorých druhov ako (Zamia) môže dôjsť k opadaniu listov. O správnosti presadenia sa dozviete cca po jednom roku kedy by rastlina mala obnoviť svoj rast.  Pri presádzaní je obzvlášť nutné brať ohľad, aby nedošlo k polámaniu gorálkovitých koreňov, ktoré rastú pod povrchom substrátu, sú veľmi krehké a dýchajú dusík.  

Zemina - substráty.

Podmienkou pre pestovanie je priedušná pôda, cez ktorú voda pretečie, zostane vlhká avšak nie rozmočená. Cykasom škodí veľké vlhko a v zásade hlavne v čase chladu. Cykasy sú zvyknuté na veľmi chudobnú pôdu. Najbežnejšou príčinou úhynu rastlín je premočenou vlhkou pôdou vyhnitie cykasu. Hlinu je potrebné hneď od začiatku premiešať v pomere 1:1 , s ľahkým materiálom ako perlit, kremičitý piesok, antuka, lignocel, pemza (pozor nie zásaditú ale s neutrálnou reakciou), nie íl !. Ako piesok sa používajú menšie kamienky nie hrubý štrk vhodné sú frakcie 1-4mm. Optimalizácia pôdy je zmes 40-60% anorganickej hmoty - pemza, hrubší štrk, perlit. Z organických látok je vhodný - rašelinový mach, kôra, kompostované drevo, koksové vlákno. Ďalej by mala zmes obsahovať vápno a hnojivá s pomalým uvoľňovaním. 

PH pôdy +: neutrálne (pH 6,5 - 7,5)

Teplo a svetlo.

Odolnosť voči mrazom -8/-10°C (listy/kmeň) krátkodobo i viac. Treba však byť ostražitý nakoľko k poškodeniu listov mrazom môže dôjsť už pri teplote pod -5°C !.

Cykas pre svoj rast nutne vyžaduje teplo a svetlo. Je to základ k tomu, aby sme dosiahli rašenie nových a kvalitných listov. Na jar je potrebné cykas premiestniť na miesto s dostatkom svetla. Dostatok tepla je potrebné zaistiť i v noci. Naopak teplo rastliny nesmú mať v zime. Došlo by k vyrašeniu nekvalitných zdeformovaných dlhých nových listov i v tmavom prostredí, ktoré je vhodné následne odstrihnúť. Ak spozorujeme, že cykas zahájil nové rašnie listov je nutné ho ihneď premiestniť na teplé a dostatočne slnečné miesto najvhodnejšie vonku až do doby, pokiaľ mäkké listy dozrú a dostatočne vytvrdnú. Po tomto je možné rastlinu vrátiť na pôvodné miesto. Rstlina prežije i v polotieni, avšak pri rašení je nutné ju presunúť na celodenné slnečné miesto. Listy s nedostatkom svetla sú hrebeňovité dlhé a neforemne zatočené do špirály. Ak nie je možnosť rastlinu umiestniť na celodenné svetlo je nutné ju za svetlom na parapete otáčať. V opačnom prípade rastlina bude mať špirálovite stočené listy, ktoré takto vytvrdnú a nikdy už nedostanú pekný tvar. U starších rastlín je vhodný krátkodobí pokles teploty do mínusu avšak nedoporučuje sa u mladých cykasov. 

Cykasy sú z prírody naučené na priame a veľmi silné svetlo. Čerstvé rastliny z obchodov prichádzajú zväčša zo skleníkov, kde je tiež dostatok svetla. U rastlín, ktoré si navykli na pestovanie v byte po vyvezení von na priame slnečné svetlo môžete počitať s tým, že prídete o listy - dôjde k ich spáleniu slnkom.  Rastliny je nutné postupne navyknúť cez niekoľkotýždňové umiestnenie v polotieni až po umiestnenie na priame slnko. Ideálne je letnenie, krátkodobé prispôsobovanie slnku, čo je obzvlášť vhodné pre rašiace listy, ktoré sa ihneď prispôsobia. 

USDA zóna: -9 ° C (zóna 8b)

Škodci a ochrana pesticídmi.

Cykasy vo všeobecnosti veľa škodcov nemajú. Najčastejším problémom pri pestovaní najmä v byte bývajú vlnatky. Držia sa najmä na spodnej strane listov v spodnej časti rasliny, kde vysávajú dužinu z listov. Boj proti ním je pomerne ťažký pesticídmi. Bežne dostupným pesticídom určeným na vlnatky je Mospilan. V prípade použitia Mospilanu je vhodné ho používať viac týždňov po sebe (zálievku 1x týždenne aspoň po dobu 4 týždňov kombinovať aj s postrekom a manuálnou likvidáciou viditeľných škodcov). Aplikáciu mospilanom je vhodné nanášať i na kmene cykasov a na povrch substrátu. Vlnantka s častokrát dostáva až ku koreňom. Pri opakovanej zálievke takto dostaneme insekticíd až ku koreňom. Pri postreku je potrebné vždy použiť aj zmáčadlo napr. DROPFOR a pod. Je to vhodné na zvýšenie účinnosti postreku, nakoľko vlnatky i puklice sa na svojom povrchu chránia vrstvou, ktorá neumožňuje aktívne bez zmáčadla likvidovať týchto škodcov.

Druhým škodcom, ktorý sa objavuje na cykasoch môžu byť puklice. Puklice sú zriedkavejším škodcom avšak stáva sa , že tento škodcxa sa objaví z času na čas na listoch a môže napadnúť listy cykasu u v hustých kolóniách.  Likvidácia je obdobná ako u vlnatiek. 

Pri malom postihnutí je možné škodcov postierať z listov vlhkou handričkou. Pre likvidáciu je možné použiť i potretie olejovou emulziou.

 Iným druhom boja je biologický boj, ktorý je možný iným druhom hmyzu vykynožiť pôvodný druh.

Najčastejšie sa objavujú na cykasoch nasledovné poruchy:

- spálené hnedé škvrny listov - objavia sa po prenesení rastliny zo zimoviska, skleníka, z interiéru na priame slnko. Hnedé škvrny sa obvykle objavia cez noc. Ak neprijmete opatrenia na postupné letnenie rastliny škvrny sa rozšíria na celé listy ktoré zhnednú. Rastlina vyžaduje vašu trpezlivosť a postupné prispôsobovanie priamemu slnku. Môže to byť i následok nedostatku vody a preschnutia substrátu.

- spálené končeky listov - listy sa takto správajú najmä pri pestovaní v interiéri. Rastlina si vyžaduje cítiť striedanie ročných období. Pri nedostatočnom prúdení vzduchu, alebo používaní umelého ohrevu radiátorov, klimatizácií a ventilátorov rastlina nevníma prirodzený spôsob života a začína na končekoch listov hnednúť a vysychať. 

- žlté zaoblené škvrny na listoch -  spôsobujú najmä náhle zmeny teploty a príchod chladu. Rastlina je odolná až do -4°C (v suchom prostredí!) , pri nižšom poklese teplôt je potrebná zimná ochrana. Žlté škvrny môže spôsobiť i nedostatok draslíka. V takom prípade je vhodné použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka napr. Kristalon jeseň čím sa tento problém dá vyriešiť vcelku rýchlo. 

- žltnutie spodných listov - najčastejšie je to dôsledok konca životnosti starých listov, ktoré vytláčajú a odstavujú od živín nové listy. Môže to však byť aj v dôsledku prebytočnej vody v koreňovej sústave, alebo narušením koreňovej sústavy škodcom. Zistíme to ak porovnáme stav stredových listov a celkovú vitalitu rasliny. V prípade že došlo ku strate vitality aj u novej stredovej rozety listov, je potrebné príčinu hľadať v koreňoch. Kontajner by mal obsahovať priepustný substrát s drenážou. Pod cykas nie je vhodné umiestňovať podtácku v ktorej stojí voda. Pri veľkej strate kondície listov je potrebné rastlinu vybrať z kontajnera (vykopať), odstrániť pôvodný substrát z koreňou pod tečúcou vodou, nechať preschnúť, následne ošetriť fungicídom, zasadiť do priepustného vzdušného substrátu a umiestniť na tienisté miesto. Ak rastline odumrú listy treba ich ostrihať a počkať na listy nové. Dôležité je rastlinu neprelievať. Pri podozrení vysadenej rastliny do zeme  z napadnutia červami použiť napr. prípravok Karate ZEON.

- vytiahnuté dlhé riedke listy - problém nedostatku svetla spôsobí uvedenú deformáciu. Rstlina vyžaduje celodenné svetlé a teplé miesto až do vytvrdnutia pletív listov do kožovitého stavu. 

 

Správne pestovanie tejto veľmi dekoratívnej rastliny znamená poznať všetky súvisiace riziká, ako i včas sa im vyhnúť:

  • Nedostatok vetrania, vždy keď sa objavia hnedé špičky listov.
  • Časté útoky húb a vlnatiek.
  • Sklon k vysychaniu v dôsledku zlého umiestnenia, nedostatku svetla, prebytočnej vody, nevhodný substrát.
  • Starnutie listov v dôsledku prebytočných hnojív alebo vody.
  • Poškodenie spôsobené nadmerným slnečným žiarením.
  • Spálené listy v dôsledku kombinácie insekticídov a intenzívneho tepla.
  • Žltkastá farba nových listov v dôsledku nadmerného hnojenia alebo ochudobnenej pôdy.
  • Suché konce a škvrny kvôli nedostatku draslíka v hnojive.

 

 

Hnojenie.

Z pohľadu na vhodnosť chudobnej pôdy na živiny nemá sa hnojenie zvlášť u mladých a nových rastlín preháňať. Vždy platí pravidlo že menej je viac. Prebytok hnojiva môže spôsobiť spálenie listov a rastline celkovo uškodiť. Hnojenie sa doporučuje iba včase vegetácie - rastu t.j. na jar a v lete. Ukončiť hnojenie je potrebné cca 1mesiac pred ochladením a pokračovať až na jar. Hnojivo s pomalým uvoľňovaním sa používa iba 1x ročne na jar.

  • Osmocote - sa štandardne využíva 1-2x ročne
  • Kristalon na ihličnany - je lacnejšia verzia, aplikuje sa 1x ročne (marec-apríl)

Fungicídy - vzhľadom na možnosť tvorby húb na koreňoch používame cca 2x ročne fungicíd - Finesse (Bayer) s aktívnou látkou chlorothanonil. Fungicídy je vhodné používať i na klíčiace semená.

Nové listy.

U bežných druhov cykasov vyrastajú nové listy všetky naraz. Sú veľmi mäkké a postupne vytvrdnú za niekoľko týždňov. Sú tiež veľmi citlivé a môžu sa ľahko poškodiť. Ak sa dotknú o akúkoľvek prekážku, vedľajší lisť, záves a pod. takto nenávratne vytvrdnú. Cykas nesmie byť počas rastu nijako rušený, presádzaný a pod. inak dôjde k prerušeniu a ukončeniu rastu. Vo vegetačnom období kedy sa cykas rozhodne kvitnúť - obvykle novú sadu listov nedáva. Novú sadu listov podporí zvýšená jarná zálievka s podporou hnojenia.

Cycas Revoluta - nové listy: 

cykas revoluta - nové listy

 

Toxicída.

Cykasy sú extrémne toxické pri požití pre zvieratá (včítane človeka). Zvieratá sú mimoriadne ohrozené nakoľko rastlina je zdanlivo veľmi chutná. Klinické príznaky sa prejvia do 12 hodín od požitia vo forme zvracania, hnačky, slabosti, záchvatov a zlyhania pečene. U zvierat sa tento stav prejavuje najmä zdráhaním, krvácaním z nosa, krv v stolici, krv v kľboch. Miera úmrtnosti u zvierat pri požití je až 50-75%. Pri požití je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Môže tiež dôjsť k trvalému poškodeniu vnútorných orgánov prípadne i smrti. Toxické sú všetky časti rastliny no najviac semená. Obsahujú cikazin s najvyššou hladinou toxínu. Spôsobuje zlyhanie pečene.  

Sago.

Rastlina obsahuje jedlý škrob, ktorý sa využíva na výrobu sága. Pred požitím musí byť riadne premytý, aby sa vylúhovali toxíny ktoré sú súčaťou kmeňa. Cykas revoluta sa často zamieňa s palmou ságovou čo je naprosto iná rastlina ktorá dosahuje výšku až 30m je rýchlo rastúca a využíva sa na výrobu sága. Cykas nemá s palmou nič spoločné. Ságo sa extrahuje z kmeňa, koreňa a semien. Následne sa suší, varí a získava škrob, torý je podobný palmovému ságu. Cikadové semeno obsazuje cikazinový toxín, ktorý sa nesmie jesť nakoľko spôsobuje parkinsonovu chorobu, rakovinu prostaty a iné závažné ochorenia.

 

Upozornenie! Cykas nie je bytová rastlina, preto neodporúčame celoročné pestovanie v bytových podmienkach. S takýmto pestovaním je spojených množstvo problémov, cykasy nedosahujú požadovanú kondíciu, krásu, vitalitu, zdravie a ich rast je veľmi obmedzený. Pri akomkoľvek pestovaní v interiéri sa vyhnite priamym zdrojom tepla a voľte miesto s prirodzeným denným svetlom. V interiéri je vhodné vlhčenie a zalievanie dažďovou vodou. 

Cycas Revoluta v prírode 

 Rozhovor s kastelánkou zámku Lednice (CZ) o najstaršom cykase v CZ:

Zimovanie exotických rastlín 13150
23
08/20

Zimovanie exotických rastlín "na istotu".

Exotické palmy pestujeme bez problému i na Slovensku. Najväčší problém pestovateľa je zvládnuť správne zazimovanie. Ako teda na to?

Čítajte viac

Olivovník bonsai - Vaša prezentácia 31401
31
05/20

Olivovník bonsai - Vaša prezentácia

Olivovník vnímame s rešpektom ako exotickú rastlinu, ktorá sa dožíva vysokého veku. To je dôvod, že najmä dekoratívne bonsaje nás dokážu dôstojne reprezentovať a dodať našej prevádzke i domovu zhodnotenie a náležitý kredit. Pestovanie pritom vôbec nie je náročné.

Čítajte viac

Čo o banánovníkoch možno ešte neviete? 53222
01
01/20

Čo o banánovníkoch možno ešte neviete?

V týchto riadkoch sa môžete dozvedieť niekoľko informácii o ktorých neviete, ale i prekvapení a užitočných návodov pre úspešné pestovanie banánovníka na Slovensku.

Čítajte viac

Pestujeme exotické palmy na Slovensku. 28346
12
05/19

Pestujeme exotické palmy na Slovensku.

Základné zásady pestovania palmy konopnej v kvetináči i v záhradke v našom miernom pásme, alebo ako sa dá exotika úspešne realizovať u nás doma - na Slovensku v kocke v nasledovnom článku.

Čítajte viac

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči? 84793
08
05/19

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?

Množstvo pestovateľov sa trápi s pestovaním cykasu v byte. My Vám prinášame praktické rady, ako úspešne pestovať cykas japonský v byte i na Slovensku.

Čítajte viac

Prečo skleníky do extrémnej zimy? 16875
19
01/19

Prečo skleníky do extrémnej zimy?

A prečo nie? Sú historicky overené v krajine s extrémnym podnebím, nevyžadujú betónový základ a ich robustná konštrukcia a vypracovanie nám dáva všetky potrebné garancie.

Čítajte viac

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru - Španielsko, Taliansko, Holandsko v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

Nový tovar 2024:

vykládka 9.2.2024 (IT)

cykasy, strelitzie, alocasie,

izbové rastliny

vykládka 6.3.2024 (ES)

banánovníky, trop.ovocie

Vykládka 11.3.2024 (ES)

yuccy, palmy, olea platos

Vykládka 11.3.2024 (IT)

palmy, cykasy, alocasie, strelitzie

Vykládka 23.3.2024 (ES)

olivovníky, (joven, bonsai, plato)

 

 

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať