Panel používateľa

Podrobné informácie

0 položiek

Palma Ravenala Madagascariensis - je palma výnimočná najmä svojim vzhľadom.

Radí sa do čeľade - Strelície.

Známa je tiež pod názvom palma pútnikov, nakoľko vo svojich pazuchách listov udržuje dospelá rastlina vodu, ktorá bola veľmi žiadúca pre pútnikov hľadajúcich vodu. Táto voda však nie je čistá nakoľko sa tu zadržiava humus a larvy komárov.

Ravenala sa pestuje ako okrasná rastlina, dá sa však využívať aj pre jej ďalšie spracovanie.

Podľa názvu pochádza z tropických pralesov Madagaskaru.

Svojou štruktúrou pripomína banánovník. Na rozdiel od banánovníkov sa jedná nie o bylinu ale o drevinu. Vytvára rast listov v jednom rade, čo jej dodáva výnimočná vzhľad.

Ravenala Madagascariensis

 

Ravenala je stálezelená rastlina, ktorá dorastá do výšky až 20 výnimočne až 30m. Kmeň dorastá do šírky až 60cm. Koruna je stálezelená zložená z vejárovitých listov rastúcich v jednej rovine. Ich čepele sú častokrát potrhané od vetra ako u banánovníkov. Kvety má člnkovité o veľkosti 20-25cm podobné strelícii. Plodom je mnohosemenná toboľka s tromi chlopňami fazuľovitého tvaru. Obsahuje 10-12mm veľko semená potiahnuté modrou šupkou.

Semená Ravenala Madagascariensis

 

Palma sa bežne pestuje v zóne 10-11, v teplých a vlhkých krajoch. Preferuje chránené stanovisko bohaté na živiny a hlinitú pôdu. V zóne 9 je palma schopná prežiť iba pri dobrej ochrane proti náhodnému mrazu. 

Rastlina je schopná samoopelenia avšak v takom prípade je semien menej. Bežne opeľujú kvety lemuri.

Rastlina je relatívne odolná voči chorobám avšak je vhodné ak jej výsadba sa realizuje na odvodnenom mieste. Rastline vyhovuje i polotieň ale najradšej má slnečné miesta. Je vhodné ju ochrániť pred vetrom.

Z dôvodu svojej krásy je rastlina vysadzovaná po celom svete v trópoch v parkoch a hotelových záhradách. Vzhľadom na svoju veľkosť v súkromí je jej pestovanie pomerne obtiažne. Vyžaduje vysoko humózne, dobre priepustné stredne vlhké pôdy na plnom slnku. Toleruje piesočnaté aj ílovité pôdy. Pôda je vhodné ak je rovnomerne vlhká ale nie premáčaná. Hnojiť je vhodné jedenkrát na jar, v lete a na jeseň univerzálnym hnojivom pre palmy.

Množí sa výsevom semien, ale tiež odnožami.

V domovine má ekonomický význam, má mnohostranné využitie na výrobu jedlého oleja zo semien, mladé listy sa využívajú ako zelenina, zo šťavy kmeňa sa získava cukor, z listov sa vyrába krytina na strechy, baliaci materiál, z kôry sa vyrába podlaha. 

Nálev z listov sa v Indii používa na liečenie cukrovky a ladvinových kameňov.

Mladá Ravenala Madagascariensis 

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2020(viz video)

- 13.júna 2020(viz video)

- 6.júna 2020 (viz video)

- 26.mája 2020(viz video)

- 21.mája 2020(viz video)

- 9.mája 2020  (viz video)

- 27.apríla 2020

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie