Panel používateľa

Podrobné informácie

0 položiek

Chamaerops Humilis - detská dlaň - palmička nízka. (odolnosť -8°C/-14°C)

Chamaerops Humilis je medzi palmami jediný pôvodný európsky druh.

Jedná sa o obľúbenú stredomorskú palmu, ktorá je suchomilná, nenáročná a vcelku dobre mrazuvzdorná. Je rýchlorastúca do počtu listov, rast do výšky je pomalší. V našich podmienkach dosahuje maximálnu výšku cca 2-3m. Niektoré odrody však dosahujú výšku až do 5-6m.

Listy sú vejárovitého polkruhového tvaru, podľa typu odrody môžu byť i okrúhleho tvaru. Mladé listy sú o priemere 30-40cm, staršie až 50cm. Stopky listov dosahujú dľžku až 1m a sú obrastené ostrými tŕňami.

Mladé palmy začínajú ihneď rásť v trsoch, odnožiach, (viacero kmeňov) ktoré je možné pestovať i samostatne avšak pri delení môže dôjsť k uhynutiu.

Kvitne od apríla do júna. Kvety sú hroznovitého tvaru žlté. Plod je 1-4cm dlhá bobula.

Odolnosť v mraze je do výšky -8°C u listov a -12° u celej rastlinyPri tejto teplote už listy silne omŕzajú. Rastlina i po omrznutí listov, má ešte odolnosť voči mrazu. Ak je dobre zakrytá dokáže na jar znovu obrásť listami. 

Prezimovanie v zime je optimálne v rozmedzí od 4 do 12°C. Pre zimovanie nie je nutné svetlo. Môže byť i v tmavej pivnici, alebo v garáži. V zime sa nezalieva na tmavom mieste takmer vôbec. Palma, ktorá je zazimovaná v teplejšom prostredí môže byť napadnutá voškami, alebo štítničkami

Od 4.do 12. mesiaca môže byť umiestnená vonku.  Pri vysokých letných teplotách potrebuje veľa vody. Voda sa nemá liať do stredovej ružice listov, aby nedošlo k zhnitiu srdiečka. V lete palmu môžu napadnúť roztočce.

Hlinitú zeminu je vhodné zmiešať s pieskom. Rastlina sa hnojí od marca do augusta tekutým hnojivom káždých 8-14 dní.

Pestovanie palmy Chamaerops Humilis priamo v zemi je pomerne náročné na prezimovanie. Je potrebné rastlinu udržovať v suchu, nakoľko je veľmi háklivá na zvýšenú vlhkosť a dostatočné vetranie.

Vlhkosť dokáže palme ublížiť viac ako mráz. Na základe uvedeného je vhodnejšie pestovať tento druh v objemnom kvetináči s možnosťou mobility v závislosti od ročného obdobia.

Chamaerops Humilis je veľmi variabilná a má niekoľko ďalších odrôd. Medzi oficiálne odrody sa zaraďuje:

  • Chamaerops Humilis Cerifera
  • Chamaerops Humilis Vulcano

Chamaerops Humilis Cerifera - je typická svojou tyrkysovo-striebornou farbou a vysokou odolnosťou voči mrazu. Listy omŕzajú pri teplote -14°C, celková odolnosť rastliny je -17°C.

Chamaerops Humilis Vulcano - pochádza z oblasti okolia vulkánu sopky Etny. Typický pre túto palmu je nižší vzrast do 1,5m a svieže zelené listy. Odolnosť listov voči mrazu je -8°C a odolnosť celej rastliny -12°C.

Existuje viac neoficiálnych názvov odrôd. Obchodné reťazce používajú tiež názov Chamaerops Exelsa. Tento názov však skrýva v skutočnosti palmu Trachycarpus Fortunei.

USDA zóna: -15 ° C (zóna 7b)

PH pôdy +: nedôležité

Chamaerops Humilis:

 

Chamaerops Humilis:

Chamaerops Humilis 1

 

Chamaerops Humilis Cerifera:

Chamaerops Humilis Cerifera 1

 

Chamaerops Humilis Vulcano:

Chamaerops Humilis Vulcano 1 Chamaerops Humilis Vulcano 2

 

Späť na úvodnú stránku - Palmy a cykasy

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2021 (viz video)

- 10. júna 2021 (foto)

- 29.mája 2021 (viz video)

- 15.mája 2021 (viz video)

- 8. mája 2021 (viz video)

- 1. mája 2021 (viz video)

- 30. apríla 2021 (viz video)

- 26. apríla 2021 (viz video)

- 17. apríla 2021 (viz video)

- 10. apríla 2021 (viz video)

- 3. apríla 2021 (viz video)

- 20.marca 2021(viz video) 

- 27. februára 2021

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie