Podrobné informácie
Trachycarpus Fortunei - palma konopná (odolnosť -13°C/-17°C)
Platí tiež pre všetky variety a Trachycarpus wagnerianus.
Trachycarpus Fortunei je neveľký rod ázijských paliem, ktorý zahŕňa celkom 9 druhov. Jedná sa o malé až stredne veľké dvojdomé palmy s dlaňovitými listami a kmeňom zväčša pokrytým vláknitými vláknami podobnými konopnému vláknu. Táto rada je rozšírená v Ázii v oblastiach od severovýchodnej Indie a Číny až po severné Thajsko . Najznámejším druhom tejto rady Trachycarpus fortunei. Jedná sa o jednu z najodolnejších paliem ktorá sa bežne pestuje v teplejších oblastiach mierneho pásma príkl. v Rakúsku, v Nemecku, v Dánsku, v Česku vo Švédsku.
POPIS
Trachykarpusy sa radia medzi nízke až stredne vysoké palmy. Kmeň je väčšinou štíhly, výnimočne má palma viac kmeňov. Kmeň je pokrytý vláknami. U starších paliem sa vlákna stratia a odhalia holý kmeň. Listy sú stopkaté, dlaňovité, vejárovité do šírky 1m tvoria hustú korunu. Stopky sú dlhé, pozdĺž okrajov často s drobnými tupými zubami. Čepele listov sú zelené alebo šedozelené, na rube môžu mať biely voskový povlak. Rastliny sú dvojdomé alebo polygamné. Kvety vyrastajú z listovej ružice, sú štvornásobne rozvetvené, žlto sfarbené. Kvety sú jednopohlavné. Okvetia je trojpočetné, rozlíšené na kalich a korunu . Kvety samcov majú 6 tyčiniek . Samičie kvety sú zložené z 3 voľných. Plody sú žltohnedé až červenkasté čierne, obličkovité alebo podlhovasté, jednosemenný. Semená paliem klíčia po 3-4 mesiacoch od zasiatia.
Samčí kvet: (Obr.1) visiaci, s viditeľnými tyčinkami a opadávaním peľu, kvet má žltú farbu a kvety sú veľmi blízko seba
Samičí kvet: (Obr.2) vzpriamenejší, nevidno tyčinky, zeleno-bielej farby a ešte je miesto medzi kvetmi, ktoré sú menej pri sebe a ešte nechávajú po oplodnení plodu priestor na zahustenie.
Trachycarpus Fortunei vystupuje v horských oblastiach až do výšky 2400m.
Trachycarpus Fortunei je v južných oblastiach Európy pestovaný ako okrasná palma. Dobre zakorenená palma v kondícii znáša bez poškodenia mrazy -13°C a je schopná prežiť i teploty až -26°C. Štandardne však palma uhynie pri -17°až -20°C. Mladé jedince chránime pred mrazmi pod -5°C. Optimálna teplota pre pestovanie je 24°C. Palma už od malička znáša priame slnečné svetlo.
Z vlákien z kmeňa Trachycarpusu fortunei sa v Číne vyrábajú rôzne výrobky, ako napr. pláštenky, koše, metly a štetce.
Zimovanie:
Hraničné teploty paliem trachycarpus sú -14/-17°C (koruna/kmeň, korene). Palmy čerstvo vysadené do zeme je potrebné najmä v zimnom období po/- dobu min. 2 rokov chrániť prihrnutím koreňov mulčom proti premrznutiu. Kmeň a korunu už pri mrazoch -10°C je potrebné chrániť výhrevným káblom a krátkodobým zábalom netkanou textíliou. Najkvalitnejši druh zimovania je zimovanie vo vyhrievaných krytoch. Všetky druhy krytov sa musia vetrať. Inak hrozí zaparenie, plesňové ochorenia a úhyn palmy. Zaparenie palma znáša horšie ako poškodenie mrazom.
Palmy do veku cca 5 rokov nedoporučujeme pre voľnú výsadbu do zeme.
Zvýšená ochrana paliem je potrebná až do riadneho prekorenenia palmy v novom prostredí, čo trvá 2-3 roky.
Rast:
Palma Trachycarpus Fortunei dorastá v domácich optimálnych podmienkach až do výšky 15m. Palma ktorá dosiahne výšku 2m v našich podmienkach dokáže mať ročné prírastky rastu až od 10 do 40cm. V závislosti od vlhkosti hnojenia a kvality zálievky. Má rada dobre odvodnenú piesčitú pôdu. Výraznejší rast do výšky palm-a nad-obúda až od 5. roku života. Dospelá palma dokáže dosiahnuť počet plne rozvinutých listov 8-15ks. Semenáče a palmy z vyvíjajúcim sa kmeňom dosiahnu 8 listov za rok. Palmy v kvetináči dosiahnu počet listov v počte od 5-10ks. Klíčenie semien môže trvať až 2-3 mesiace.
Svetlo, vietor
Palmy Trachycarpus Fortunei preferujú polotieň a tienisté miesta, ale tolerujú aj plné svetlo a slnko najmä v severnejších klimatických pásmach.
Palma má pomerne jemné listy, takže je vhodné ju chrániť pred drsným vetrom, v náveterných plochách môže dôjsť k poškodeniu, polámaniu listov rastliny.
Zálievka
Trachycarpus Fortunei vyžadujú v letných mesiacoch vysokú dávku zálievky. Dospelá palma je schopná za týždeň spotrebovať až 150 L vody. Pri teplotách okolo 25 ° C je vhodné zalievať Trachycarpus denne.
Pri teplote okolo 20 ° C a menej, Trachycarpusy toľko vody nespotrebujú, ak však svieti na palmy celý deň slnko, aj mierna zálievka je potrebná. Preschnutie substrátu dokáže palmu zničiť.
Počas zazimovania či v pôde ale i v kvetináči, je zálievka veľmi individuálna. Pri teplote 0 až 5 ° C stačí rastlinu zalievať 1x za jeden až 2 mesiace. Vo volnej pôde stačí palmu zaliať 1x za celú zimu.
Hnojenie
Hnojenie je velmi vhodné na jar po ukončení mrazov, optimápne so širokým obsahom prvkov. Potom už stačí 1x mesačne iba ľahké prihnojenie, aby sa palme dostali základné živiny. Sezónu je vhodné zakončiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Draslík podporuje vyzretie pletív čím palmu pripraví na zimu. Všetko je to potrebné hnojiť s mierou, nakoľko palma neopatrným prehnojením sa môže predávkovať a potom dochádza presne k opačnému efektu.
Pôda
Pri pestovaní tejto palmy v kvetináči volíme iba ľahkú zeminu, maximálne ľahko namiešanú s ťažšou pôdou. Ľahká zemina je dôležitá na to, aby pre rastlinu bolo jednoduchšie prekoreniť celý priestor kvetináča. Ťažšie substrát (záhradné zemina- tá je obvykle tvorená z ílu) zabezpečuje, že pri hnojení zostane v substráte väčšie množstvo živín a zabezpečuje aspoň nejaké zásoby vody. Je dôležité voliť zloženie substrátu podľa toho, kde rastlinu chceme mať umiestnenú a ako sa o nej často staráme. Pri zaistené každodenné starostlivosti nie je problém mať rastlinu zasadenú v ľahkej zemine (kupovaný susbtrát, piesok, perlit), musíme ale myslieť na časté hnojenie. Drenáž neodporúčame, v kvetináči postráda zmysel robiť akúkoľvek drenáž.
Pri pestovaní vo voľnej pôde je umelé zloženie substrátu niekedy aj prežitok. Z nášho pozorovania palma rastie rovnako dobre ako v drahom namiešanom substráte tak aj v bežnom záhradnom substráte. A to vrátane hutných ílovitých pôd s kameňmi, alebo aj kvalitné černozeme. Pri dobrej drenáži palma rastie rovnako dobre pri rôznych pôdnych podmienkach a hodnotách pH. Pri zakladaní záhona pre novú palmu odporúčame vyhĺbiť jamu o hĺbke minimálne 60 cm a širokou do 1 metra, vytiahnutý substrát sa vykopaním prevzdušní a môžeme z neho vybrať nežiaduce časti (veľké kamene, navážka). Iba v prípade, že je SUBST veľmi nekvalitné, obsahuje príliš veľa ílu a minimum humózne pôdy, je dobré substrát skvalitniť. Kupovaný záhradný substrát neodporúčame, obsahuje živiny len na 1 rok. Lepšie je palmám aj v ornicu, poprípade s prídavkom lesnej hrabanky (neodporúčame smrekovou hrabanku). V prípade, že by jama mala aspon 1x1 meter, je už vhodné urobiť aj drenáž (10 cm vrstva hrubého štrku stačia). Robiť drenáž v plytších jame postráda zmysel, pretože palma prekorenia zvyčajne do hĺbky 1 meter, ak je drenáž vyššie, korene jej prerastú.
USDA zóna: -18 ° C (zóna 7a)
PH pôdy +: nedôležité
Škodci a choroby
Palma je relatívne bezproblémová, najmä ak je pestovaná v severnejších a chladnejších klimatických oblastiach. v južných teplých oblastiach sa občas stretávame s problémami s hmyzom a voškami. Ochorenia sú zriedkavé. Občas sa stretávame so škvrnami na listoch a žltnutí. Ak pôda nie je správne odvodnená môže dôjsť k hnilobe koreňovej sústavy.
Späť na úvodnú stránku - Palmy a cykasy