Panel používateľa

Strelitzia Reginae - strelícia kráľovská 120-140cm 50L

Strelitzia Reginae - strelícia kráľovská 120-140cm 50L

Hodnotenie produktu: Zatiaľ bez hodnotenia. Buďte prvý!

Vaše hodnotenie:

NA SKLADE AKCIA

Strelícia kráľovská sa radí medzi prekrásne exotické rastliny, ktoré je možné pestovať v interiéri a v letnom období i v exteriéri.

135 € s DPH

Dostupnosť: Viz status produktu

Výrobca: Španielske palmy

Popis:

Strelítzia reginae - strelícia kráľovská - je trvalka, dorastajúca do výšky cca 150 cm (a niekedy aj viac). Jej veľké listy pripomínajú listy banánovníka alebo kany indickej. Sú podlhovasto oválne, kožovité, s hrubou strednou žilkou a dorastajú do veľkosti 50 cm. Rastú na dlhých stopkách, ktoré sú raz také dlhé ako čepeľ listu, čiže cca 100 cm. Vyrastajú v listovej ružice priamo z koreňa.

Kvety strelície sú veľmi špecifické a vďaka ich tvaru dostala rastlina pomenovanie rajský vták, pretože svojim tvarom naozaj pripomínajú exotického vtáka žeriava s korunkou na hlave. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleného listeňa, asi 20 cm dlhého, ostro zašpicateného a vodorovne umiestneného, pripomínajúceho zobák. Z listeňa vyrastajú výrazne oranžové a modré kvety, tvoriace farebnú korunku.

Kvety bývajú opeľované vtákmi. Plody sú kožovité, trojpuzdrové tobolky s mnohými semenami. Rastlina pochádza zo subtropických a tropických oblastí južnej afriky. V krajinách Stredomoria možno strelíciu vidieť rásť v parkoch a záhradách, u nás sa zvykne pestovať ako izbová rastlina.

Strelíciu môžeme rozmnožiť delením trsov odnoží s koreňmi pri presádzaní alebo semenami.

Výsev rastlín v interiéri je možný kedykoľvek. Semená necháme najskôr niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode a potom ich zatlačíme do vlhkého substrátu (najlepšie bez obsahu živín ako napr. kokosové vlákno) a iba zvrchu posypeme vrstvou bežnej zeminy. Výsevnú nádobu prikryjeme priesvitnou prerušovanou fóliou, pričom dávame pozor, aby sa netvorila pleseň. Nádobu umiestnime na svetlé a teplé stanovište a substrát udržiavame vlhký ale nie mokrý. Klíčenie zvyčajne trvá tri až šesť týždňov.

Umiestnenie
Strelícia je náročná na svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište, s 3- 4 hodinami priameho slnka denne. V zime ju udržujeme pri teplote s minimom 13°C. Počas leta jej vyhovuje tzv. letnenie, vhodné je premiestniť ju na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujeme.

Strelítzia bledne a vyťahuje sa nahor pri nedostatku svetla. K hnednutiu listov dochádza ak je rastlina trvale premočená. 

Zemina
Pôda musí byť priepustná, hlinitá a bohatá na živiny. Nevyhnutná je dobrá drenáž. Odporúčané pH zeminy je 6,5. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu.

Zálievka
Zalievame primerane dažďovou, odstátou alebo filtrovanou vodou. Medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zálievku obmedzíme.

Hnojenie
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.

Kvitnutie
Aby zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na 5 – 6 ročnej rastline od skorej jari do neskorej jesene. Kvet vydrží kvitnúť asi týždeň a v každom tulci ich je niekoľko.

Choroby a škodcovia
V prostredí s príliš suchým vzduchom môžu rastline zosychať okraje listov. Riešením je ich pravidelné rosenie.
Rastlina pestovaná v nádobe môže byť napadnutá voškami, červcami a roztočmi, preto pestované rastliny občas skontrolujeme a v prípade nutnosti zasiahneme. Rastliny, ktoré nie sú letnené obvykle nie sú napadnuté škodcami.

Výsadba a presádzanie
Rastlina má silné, dužinaté, ale pritom krehké korene, ktoré vytvárajú veľké baly a rastú viac do hĺbky. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlbšie nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu. Rastline trvá dlhšie ( aj 2 roky), kým sa po presadení dobre zakorení a spamätá. Ak sa na rastline už tvoria kvety, nerozsádzame ju.

Zimovanie a teploty

Strelícii vyhovuje teplota od jari do jesene optimálne v rozmedzí od 20 do 25°C.

Zimovanie je vhodné chladné, čo neskôr podporuje kvitnutie. Teplota pre zimovanie je optimálna okolo 13-15°C. Pri zimovaní v nižších teplotaách polievami iba minimálne, nokoľko krehké korene strelitzie sú náchylné k odhnívaniu. Preto zalievame veľmi opatrne až po niekoľkonásobnom presušení povrchovej zeminy substrátu. Naopak pri teplom zimovaní nad 20°C je potrebné, aby strelítzia mala i dostatok svetla. 

 

Parametre:

Celková výška vrátane kvetináča: 120-140 cm

Kvetináč: 50L - výška 40cm

 

 

 

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2021 (viz video)

- 10. júna 2021 (foto)

- 29.mája 2021 (viz video)

- 15.mája 2021 (viz video)

- 8. mája 2021 (viz video)

- 1. mája 2021 (viz video)

- 30. apríla 2021 (viz video)

- 26. apríla 2021 (viz video)

- 17. apríla 2021 (viz video)

- 10. apríla 2021 (viz video)

- 3. apríla 2021 (viz video)

- 20.marca 2021(viz video) 

- 27. februára 2021

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie