Panel používateľa
Späť

Prečo skleníky do ruskej zimy?

Pridal: Pridané: 19.1.2019 12:38:51 Počet zobrazení: 14623

19 Január 2019

A prečo nie? Sú historicky overené v krajine s extrémnym podnebím, nevyžadujú betónový základ a ich robustná konštrukcia a vypracovanie nám dáva všetky potrebné garancie.

Prečo skleníky do ruskej zimy?

Filozofia ceny.

Tak ako u mnoho iných výrobkov, aj u polykarbonátových skleníkov sa človek ľahko nechá presvedčiť pre kúpu skleníka na princípe "dobrej ceny". V dnešnej dobe, keď si každý niekoľkokrát otočí mincu pred rozhodnutím o kúpe výrobku stojí za to si prepočítať, koľko sezón a úrodných rokov nám produkt vydrží. 

 1. Sklenená klasika už nie je "IN" a to z rôznych technických príčin:
 • (-) nutnosť ťažkej konštrukcie, statickej pevnosti a betónového základu
 • (-) nízka účinnosť pri vykurovaní z dôvodu vysokých tepelných strát
 • (-) nebezpečenstvo pri náhodnom poškodení, prasknutí - rozbití najmä pri prítomnosti detí
 • (-) vysoká cena
 • (+) stará dobrá klasika je skleník zo skla tvrdia záhradkári pre ktorých je to "srdcovka"
 • (+) životnosť pri kvalitnej stavbe niekoľko desiatok rokov

      2.Naopak do popredia sa dostáva tisíce výrobkov z polykarbonátu z nasledovných príčin:

 • (+) výrazne vyšší tepelno izolačný odpor, drží naakumulované teplo čo má vplyv na predľženie používania najmä na jar a jeseň
 • (+) možnosť voľby hrúbky polykarbonátu, čo umožňuje využitie aj v zimnom období s možnosťou úspešne vykurovať a využívať skleník po celý rok
 • (+) skleník je schopný celoročne splniť podmienky pre pestovanie subtropických a tropických rastlín, paliem a citrusov
 • (+) polykarbonátový skleník ktorý má nízku konštrukčnú hmotnosť nevyžaduje betónový základ
 • (+) nehrozí úraz porezania sa sklom
 • (+) jednoduchá a rýchla montáž v porovnaní s murovaním základu a montáže ťažkých oceľových konštrukcií a sklených tabúľ
 • (-) životnosť polykarbonátu je cca 15-20 rokov z dôvodu postupnej straty vlastností UV filtra
 • (-) životnosť ľahkej konštrukcie najmä verzie dovezenej cez čínske more, ktorá sa predáva takmer všade je iba do najbližšieho poveternostného extrému. 

Ukážka kvalitného skleníku od výrobcu ZGT - RUBY PRO 3x4m (novinka 2018):

Polykarbonátový skleník s vysokou odolnosťou voči vetru a snehu RUBY PRO 4x3m

- Vzhľadom k tomu, že z uvedeného vyplýva, že polykarbonátové výrobky majú naozaj takmer vo všetkom navrch až na životnosť polykarbonátu a kvalitu konštrukcie - umožníme Vám pohľad na verziu polykarbonátu, ktorá je skutočnou optimalizáciou pre výber skleníka.   Polykarbonát je možné po pätnástich až dvadsiatich rokoch vymeniť, za podmienky "že" konštrukcia je zachovalá.

I pri sebelepšej údržbe a ochrane skleníka s ľahkou konštrukciou, ktorý nám vydrží 15 rokov výmena polykarbonátu neprichádza do úvahy, nakoľko konštrukcia už nebude v stave opakovaného využitia. Po tejto dobe totiž  plechy s povrchovým náterom alebo zinkom skorodujú a sú opakovane nepoužiteľné.

Preto upriamime našu pozornosť na problematiku konštrukcie polykarbonátových skleníkov, ktorá je základným problémom životnosti väčšiny polykarbonátových skleníkov:

Ukážme si, ako sa správa konštrukcia z ohýbaných plechov a profilov, ktoré síce sú ľahké, skleník je estetický, rastlinky rastú - avšak!

     Iba do chvíle, kým k nám nepríde extrémne počasie.

Takéto počasie je najmä v posledných rokoch nie zriedkavé. Silný nečakaný vietor, krupobitie, väčšie množstvo snehu, tuhý mráz.  A tu nastáva problém. Krásny plastový skleník, ktorý nám až doteraz robil iba radosť sa nám v zlomku sekundy zmení na niečo čo nám zničí rastliny a spôsobí škody a starosti. Naviac, takýto skleník je nebezpečný z dôvodu, že môže poškodiť i ďaľšie objekty a majetok v blízkom okolí.

Ukážka polykarbonátového skleníka s konštrukciou z ohýbaných tenkostenných profilov:

Poškodený skleník z ohýbaných konštrukčných prvkov vetrom. Skleník z konštrukcie z ohýbaných plechov

 

Akleník s konštrukciou z ohýbaného plechu

 

Skleníky sú zväčša vyrobené pre účel ľahkej konštrukcie z adekvátne ľahkých profilov. U tejto konštrukcie absentuje technické zaťaženie na silnejší vietor a statické zaťaženie snehom. Konštrukčné prvky sú z materiálov, ktoré sú častokrát ohybné voľnou rukou viz.obr.:

Konštrukcie ľahkých poykarbonátových skleníkov Konštrukcie ľahkých poykarbonátových skleníkov

 

Na základe negatívnych skúseností so skleníkmi z východnej Ázie, ktoré sú cenovo dostupné a naozaj sú v obchodných reťazcoch po celom svete vznikla potreba výroby produktov, ktoré budú konštrukčne schopné uniesť akékoľvek množstvo snehu a budú odolné silným vetrom. Skrátka skleníky pre extrémne počasie, ktoré nás dnes už bežne prekvapuje v Európe a zároveň produkty, ktoré bez potreby betónového základu budú pevne kotvené vo Vašej záhrade.

Skleníky ZGT (zavod gotovych teplic) z Ruska. Logo ZGT

S ideálnym riešením prišla firma ZGT z Ruska, ktorá vyvinula hrubostenné joklové rámy so zinkovou povrchovou úpravou, riešenie dvojitého rámu, duplicitné kotvenie polykarbonátu a pevnú fixáciu podstavy skleníka. Jedná sa o skleníky  s maximálnou odolnosťou a skleníky ktoré vydržia "ruskú zimu". Výsledky skúšok skleníkov ZGT sú neporovnateľné a nielen masívne ale hlavne dômyselne riešené konštrukcie skleníkov sa stali veľmi rýchlo populárne v celej západnej Európe.   

Skleníky ponúkajú širokú škálu rôznych veľkostí od rozmeru 2x2m až po rozmery 7,5x32 m a viac s ponukou niekoľkých typov overených konštrukcií. Sú nenáročné na montáž a zhruba 95% zákazníkov si realizuje montáž svojpomocne na základe montážneho listu a montážneho videa.(viz nižšie).  

Vizuálne obrazy konštrukčného materiálu a statického zaťaženia skleníkov ZGT:

Materiál konštrukcie skleníkov ZGT jokl 20x20, 25x25

obr.: Skleník ZGT - RUBY LUX so snehovou pokrývkou 1m, ktorý sa stal vďaka svojim vlastnostiam populárnym aj v západnej Európe: 

Zaťaženia skleníka ZGT RUBY LUX snehovou pokrývkou o výške 1m.

obr.: Konštrukcia skleníka RUBY LUX zaťažená motorovým vozidlom úspešne a bez problémov odoláva hmotnosti viac ako 1000kg:

ZGT - RUBY LUX 3 konštrukcia zaťažená motorovým vozidlom s hmotnosťou viac ako 1000kg

 

obr.: Populárny skleník ZGT v záhradke:

Skleník ZGT RUBY LUX v záhradke

 

Montáž skleníka RUBY LUX 3 od výrobcu ZGT: 

 

Skleníky ZGT je možné získať u autorizovaného predajcu pre SR včítane kompletného servisu. (viz kontakt)

 

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru zo Španielska v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

- 26.júna 2021 (viz video)

- 10. júna 2021 (foto)

- 29.mája 2021 (viz video)

- 15.mája 2021 (viz video)

- 8. mája 2021 (viz video)

- 1. mája 2021 (viz video)

- 30. apríla 2021 (viz video)

- 26. apríla 2021 (viz video)

- 17. apríla 2021 (viz video)

- 10. apríla 2021 (viz video)

- 3. apríla 2021 (viz video)

- 20.marca 2021(viz video) 

- 27. februára 2021

Instagram palmy_cykasy

 

Skupina milovníkov exotických rastlín.

Skúška konštrukcie skleníka RUBY LUX:

Partner: GF1.COM

Prihlásenie